Základní poučení

Níže si dovolujeme uvést několik základních poučení, kterých se Vám od nás standardně dostane. Přestože mohou působit nadbytečně, vycházejí z povinností uložených zákonem a doporučení České advokátní komory. Níže uvedený přehled je určen především k předběžnému seznámení potenciálních klientů s uvedenými běžnými základními poučeními.

Informace pro spotřebitele
Klient je považován za spotřebitele, pokud uzavírá s advokátem smlouvu o poskytování právních služeb mimo rámec své podnikatelské činnosti.
Dojde-li ke vzniku sporu mezi klientem-spotřebitelem a advokátem, je klient-spotřebitel oprávněn tento spor předložit k mimosoudnímu projednání pověřenému subjektu, kterým je Česká advokátní komora. Česká advokátní komora byla dne 05.02.2016 pověřena Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR mimosoudním řešením spotřebitelských sporů pro oblast sporů mezi advokátem a spotřebitelem ze Smluv o poskytování právních služeb (na základě zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele). Internetová stránka tohoto pověřeného subjektu je <https://www.cak.cz>, kde jsou rovněž informace týkající se pravidel a doporučení České advokátní komory při mimosoudním řešení spotřebitelských sporů; přímý odkaz na tyto informace: <https://www.cak.cz/scripts/detail.php?id=15607>.

Poučení ve vztahu k trestnému činu maření spravedlnosti
Dovolujeme si klienty upozornit na důsledky vyplývající z ustanovení § 347a odst. 1 trestního zákoníku, které zní takto:
„Kdo pro účely zahájení řízení před soudem, před mezinárodním soudním orgánem nebo trestního řízení anebo v takovém řízení předloží věcný nebo listinný důkazní prostředek, který má podstatný význam pro rozhodnutí, o kterém ví, že je padělaný nebo pozměněný, v úmyslu, aby byl použit jako pravý, anebo padělá nebo pozmění takový důkazní prostředek v úmyslu, aby byl použit jako pravý, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.“
V této souvislosti si dále dovolujeme klienty upozornit, že ve smyslu čl. 6 odst. 3 usnesení představenstva České advokátní komory č. 1/1997 Věstníku, kterým se stanoví pravidla profesionální etiky a pravidla soutěže advokátů České republiky (etický kodex), ve znění pozdějších předpisů, není advokát oprávněn bez souhlasu klienta ověřovat pravdivost nebo úplnost skutkových informací poskytnutých klientem. Klientům proto zdůrazňujeme nutnost sdělit advokátovi jim známé informace o možnosti, že by vůči předloženým důkazům mohlo být namítnuto, že jsou padělané anebo pozměněné, a pro takový případ s advokátem projednat vhodný postup. Bez tohoto upozornění advokát neodpovídá za věcnou správnost a autentičnost důkazů, které soudu podle pokynu klienta předloží.

Možnost výpovědi smlouvy o poskytování právních služeb
Advokát je oprávněn smlouvu o poskytování právních služeb vypovědět, dojde-li k narušení nezbytné důvěry mezi ním a klientem nebo neposkytuje-li klient potřebnou součinnost, nebo pokud klient přes poučení advokátem o tom, že jeho pokyny jsou v rozporu s právním nebo stavovským předpisem, trvá na tom, aby advokát přesto postupoval podle těchto pokynů. Advokát je oprávněn smlouvu o poskytování právních služeb vypovědět, nesložil-li klient přiměřenou zálohu na odměnu za poskytnutí právních služeb, ačkoliv byl o to advokátem požádán.
Klient je oprávněn smlouvu o poskytování právních služeb vypovědět kdykoliv, a to i bez udání důvodu.
K možnosti výpovědi blíže viz zejména ustanovení § 20 zákona o advokacii.